środa, 26 listopad 2014, Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

Andrzej Łukasik „chwyta” każdy dzień

Pisząc ostatnie słowa dotyczące rowerowej pielgrzymki do Włoch Andrzeja Łukasika, które zostały zamknięte następującymi słowami „dziś ta historia się nie kończy. Opowieść o tym, jak nie poddawać się i walczyć o normalne szczęśliwe życie…trwa”, nie przypuszczał nikt, że jej dalsze losy będą mieć także tak szczególny zwrot w życiu Andrzeja. Niejeden z nas zapewne zna słynne powiedzenie „Carpie diem”, czyli chwytaj dzień, a wielu z nas, na co dzień prowadza je w życie. Jedną z takich osób jest Andrzej Łukasik – Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych KRON w Janowie Lubelskim, który został zaproszony do udziału w programie, a dokładnie do poprowadzenia wspólnie z Dorotą Boczek – dziennikarką TVP Lublin, imprezy „Chwilo trwaj” mającej charakter integracyjny osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Zaznaczmy, że pomysłodawczynią imprezy była Anna Dąbrowska - lubelska dziennikarka. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublina.

O jakiej imprezie mówimy? Otóż 27 września w Ośrodku TVP Lublin odbył się pokaz mody zorganizowany przez telewizję Lublin i Stowarzyszenie „Jesteśmy kroplą” z udziałem modeli i modelek z niepełnosprawnością. Na co dzień widzimy takie osoby na ulicy, znamy i mamy wśród swoich znajomych, w rodzinie. Jak dobrze wiemy, ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą normalnie uczestniczyć w życiu społecznym. Andrzej Łukasik i inni przełamuje ten stereotyp. Ci ludzie są nie tylko kroplą, jak brzmi nazwa Stowarzyszenia „Jesteśmy kroplą”, ale wręcz przeciwnie, tak jak inni mają prawo do normalnego funkcjonowania w środowisku, realizacji swoich marzeń, celów i życiowych planów.

Klimat spotkania nadawała obecność wyjątkowych gości z różnych lubelskich instytucji kultury, a przede wszystkim rzesze osób, które, na co dzień są zaangażowane w pomoc osobom niepełnosprawnych. Andrzej Łukasik jako prezes KRON, a także współzałożyciel nowego Stowarzyszenia „Jesteśmy kroplą”, dobrze zdaje sobie sprawę z funkcjonowania takich osób w życiu społecznym. Jak zaznacza Andrzej „nie ukrywam, że się denerwowałem przed programem. Jest to inna perspektywa, kiedy stoi się po drugiej stronie kamery, ale przyznać trzeba, że uczestnicy programu osoby niepełnosprawne poradzili sobie bardzo dobrze. Było wzruszająco, niektórym łza się w oku zakręciła. Było pięknie, było warto”.

Zorganizowany pokaz mody, w którym udział wzięły osoby niepełnosprawne, był kolejnym krokiem w ich stronę, podkreśleniem, że mają oni takie same prawa do bycia szczęśliwym, zauważonym przez innych. Ważne jest, aby takiej osobie nie tylko podać dłoń, ale chyba najważniejsze jest, aby ją trzymać i wspierać.

O emisji programu będziemy Państwa informować w najbliższym czasie.

dr Dorota Kozdra

Foto: archiwum Ewy Sobkowicz

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (22 głosy)