środa, 23 maj 2018, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Bal transportowców

W ostatnią sobotę karnawału 10 lutego został zorganizowany bal transportowców. Była to pierwsza taka impreza w historii Janowskiego Stowarzyszenia Przewoźników Regionu Janowskiego po corocznych spotkaniach w gronie samych przedsiębiorców. Tym razem udział wzięły też ich żony.

Sponsorem była firma Goodyear Dunlop Tires Polska, jako główny dostawca opon ciężarowych dla naszych firm transportowych.

Firma Goodyear jest trzecim na świecie pod względem wielkości producentem opon.

Za „ojca” opony uznaje się Anglika, Charlesa Goodyera, który wynalazł proces produkcji gumy i wulkanizacji kauczuku.

To jemu zawdzięczamy w dużej mierze współczesne opony, choć od czasu ich wynalezienia minęło 175 lat. Koło zostało wynalezione najprawdopodobniej 3,5 tysiąca lat temu w Mezopotanii.

W tym roku Goodyear obchodzi 89-lecie swojej obecności w Polsce. Dziś Polska jest dla tej firmy ważnym rynkiem i krajem, w którym Goodyear ma jedną z największych fabryk. Fabryka w Dębicy zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Tutaj są produkowane nowoczesne opony, na których jeżdżą  kierowcy z całego świata.

Większość kierowców oraz fanów motoryzacji na całym świecie kojarzy nazwę i logo Goodyeara. Znak, który znajduje się pomiędzy członami „Good” i „year” jest uskrzydloną stopą, który jest atrybutem greckiego patrona posłańców Hermesa (rzymski odpowiednik – Merkury) przedstawionego w sandałach ze skrzydełkami.

W starożytności Merkury był patronem handlarzy i rzemieślników, ale jednocześnie pełnił rolę posłańca pomiędzy wszystkimi innymi bogami.

Ale wróćmy do balu. Spotkanie rozpoczęło się od  prezentacji produkowanych opon ciężarowych przez fabrykę grupy Goodyear. Pokazano zastosowanie do różnych warunków, wpływ różnych czynników na ich eksploatację oraz skutki wynikłe z niesprawności technicznych pojazdów.  Omówiono również programy wsparcia i pomocy dla flot samochodowych. Przedstawiciele Goodyeara Adam Pieńkowski – szef regionu południowo-wschodniego oraz Arkadiusz Drygaś – doradca techniczny ds. eksploatacji podziękowali za dobrą współpracę z firmami transportowymi oraz za zaufanie do produkowanych przez nich opon, które mają bardzo dobre parametry techniczne i ekonomiczne w użytkowaniu.

Ten fakt potwierdzają nasi transportowcy, którzy są bardzo zadowoleni z eksploatacji tych opon. Na dalekie trasy montowane są z reguły opony marki Goodyear, zaś na regionalne – Dunlop.

Na trudniejsze warunki lokalne np. place budów, tereny leśne bardzo dobrze sprawują się opony „Dębica”.

Grupa Goodyear bardzo mocno dba o swój wizerunek. Ciągle podnoszona jest  jakość produkowanych opon. Spada ilość reklamacji a sposób i szybkość ich załatwiania pozytywnie odbierana jest przez odbiorców.

Z uwagi na słabą jakość oraz coraz to wyższe ceny, z rynku wypierane są opony chińskie.

Na zakończenie prezentacji, najlepsi transportowcy zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi za współpracę z firmą Goodyear. Byli to: Firma „Janex”, Janusz Lewandowski z Dąbrowicy i Janusz Mazur ze Stawek, obydwaj z gminy Potok Wielki, Marek Surowski z Modliborzyc, Krzysztof Źiółkowski z Łysakowa, Józef Łupina z Janowa Lubelskiego i Marian Łupina z Chrzanowa.

Po bardzo ciekawej prezentacji, którą wysoko oceniły żony transportowców, nastąpiła część nieoficjalna. Smaczne posiłki w restauracji „Myśliwska” oraz zabawa do godzin porannych, przysporzyła wielu miłych wrażeń i wspomnień.

W trakcie balu, dla uatrakcyjnienia imprezy odbył się konkurs o tematyce wszechstronnej. Fundatorem nagród był Zakład Usługowo-Handlowy „Auto-Wulkanizacja”. Nagrodę główną, wideorejestrator zdobył transportowiec ze Słupia Mariusz Głowala. Następne miejsca przypadły dla Henryka Miazgi i Małgorzaty Mróz, obydwoje z Janowa Lubelskiego.

Po takim spotkaniu i balu, hasłem „do zobaczenia za rok” pożegnaliśmy tegoroczny karnawał.

Tekst i zdjęcia: Jan Swacha