sobota, 25 marzec 2017, Imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

Rok 2016 w naszym obiektywie

Miniony rok można podpisać rokiem jubileuszy i rocznic. Dnia 1 kwietnia 2016 roku Zakład Gospodarki Komunalnej świętował 20.lecie powstania. Dnia 1 maja 2016 roku miały miejsce uroczyste obchody 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim, 29 maja odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z Jubileuszem 60-lecia powstania Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. W czerwcu, a dokładnie 18 czerwca 2016 roku uczestniczyliśmy w Jubileuszu 20.lecia powstania Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej.  W tym samym miesiącu, 10 lat swojej działalności obchodziło Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg” w Janowie Lubelskim. Także po raz dziesiąty spotkaliśmy się w lipcu 2016 roku, w Łążku Garncarskim na Ogólnopolskim Spotkaniu Garncarskim, którego organizatorem jest Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Natomiast 23 września 216 roku, 70. lecie powstania świętował Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim, zaś 30 września uczestniczyliśmy w obchodach 100.lecia powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej. W październiku 50.lecie powstania świętowało koło Polskiego Związku Niewidomych w Janowie Lubelskim.

Oprócz pięknych Jubileuszy wnoszących w nasze życie wiele wspomnień i refleksji, miniony rok zapisał się także pod względem interesujących wydarzeń na skalę województwa, czy ogólnopolską. Należy wspomnieć o tym, że po raz piąty Parafialny Klub Sportowy „Jadwiga” został Mistrzem Polski w Piłkę Nożną Liturgicznej Służby Ołtarza. Mistrzostwa odbyły się w dniach 1- 2 maja 2016 roku w Rzeszowie. Podczas Światowego Festiwalu Karate, jaki odbył się 14 – 15 października br. w Krakowie Julia Drozd zdobyła Puchar Świata, a tym samym złoty medal w kata indywidualnym dziewcząt  9-8 kyu do lat 7, Paweł Drozd zdobył srebrny medal w kata indywidualnym chłopców  3-1 kyu do lat 13, Kuba Jargiło wywalczył czwarte miejsce w kata indywidualnym  chłopców 9-8 kyu do lat 13, Anna Flis znalazła się tuż zaraz za podium zajmując  5 miejsce w kata indywidualnym dziewcząt  6 kyu do lat 9. To był z pewnością sportowy rok – mówimy, gdy wspominamy uroczystość podsumowania Wojewódzkiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół w roku 2015/2016, która odbyła się 26 października. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki. Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim zajęła I miejsce w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Warto przypomnieć, iż w minionym roku od 20 do 24 lipca gościliśmy w Janowie Lubelskim pielgrzymów z Włoch, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Natomiast w dniach 1-3 września 206 roku w Szklarni k/Janowa Lubelskiego odbyły się Międzynarodowe Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO- LAS.

Nie zapomnijmy, że w 2016 roku uczestniczyliśmy w wydarzeniach patriotyczno – religijnych (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Uroczystości 3. Majowe, Szósta Rocznica Katastrofy Smoleńskiej, w uroczystych obchodach walk partyzanckich na Porytowych Wzgórzu, w obchodach zakończenia Działań Obronnych płk. Tadeusza Zieleniewskiego w Momotach Górnych,  w uroczystych obchodach Święta Niepodległości). Już po raz VIII wyruszyliśmy Szlakiem Leśnego Skarbca, po raz XII uczestniczyliśmy w Festiwalu Artystów Filmu i telewizji FART, a po raz XIV w Festiwalu Kaszy Gryczaki.

Zapraszamy do galerii.