czwartek, 14 grudzień 2017, Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

Uchwycić słowa zrodzone z ciszy… o malarstwie Tatiany Borisowny – Majewskiej i ks. Tadeusza Stasiaka w Janowskim Ośrodku Kultury

Niebo poskąpione w błękicie, kwiaty namalowane ciszą i ten świat, jakby za lustrem, jednakże obok nas. Świat obrazów Tatiany Borisowny – Majewskiej zagościł już po raz czwarty do Janowskiego Ośrodka Kultury. Późnym piątkowym popołudniem tj. 6 października br. uczestniczyliśmy w wernisażu dwóch wystaw Pani Tatiany i ks. Tadeusza Stasiaka. Tematyka dotyczy portretów kobiet (w tym baletnic), bukiety kwiatów (malarstwo olejne i akwarele). Obecna wystawa jest przedstawieniem nowych prac Pani Tatiany. W tej twórczości bardzo dokładnie pokazane jest wnętrze człowieka, prace balansują między światłem, a przestrzenią. Malarka zwraca szczególną uwagę nad odkrywaniem istoty piękna człowieka. Tak jest w przypadku prezentowanych obrazów dotyczących tematyki kobiecej, a dokładnie w portretowaniu baletnic. Natomiast jeśli mówimy o kwiatach, zwróćmy uwagę, iż przeważają kwiaty delikatne, z których emanuję nostalgia, ciepło, jakiś moment zamyślenia.

Przypomnijmy, że Tatiana Borisowna – Majewska urodziła się w Rosji, obecnie mieszka i pracuje w Lublinie. Jej prace znajdują się w galeriach państwowych oraz prywatnych kolekcjach w Czechach, w Niemczech, w Rosji, USA i w Polsce. Uczestniczyła w bardzo wielu wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 1998 r. przez kilka lat pracowała przy  konserwacji zabytków na terenie Polski.  W 2011r. wygrała konkurs na portret Jana Pawła II dla Archikatedry w Lublinie p.w. Św. Jana Chrzciciela. Obecnie portret ten ma stałe miejsce w tamtejszej świątyni.

Tematyka sakralna, ale również portrety dzieci, dorosłych, kwiaty dominują w malarstwie ks. Tadeusza Stasiaka, którego obrazy mięliśmy przyjemność zobaczyć podczas piątkowego wernisażu w JOK. Przypomnijmy, że Ks. Stasiak pochodzi z Wierzchowisk. Obrazy Ks. Tadeusza Stasiaka znajdują się nie tylko w prywatnych kolekcjach, takich piosenkarek, jak: Irena Santor, Anna Dąbrowska, Edyta Gepert, ale również w domu Śp. Wioletty Willas, ale także w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, Parafii Św. Stanisława w Modliborzycach, Wilkołazie (gdzie był Wikariuszem), Polichnie (w kaplicy cmentarnej). Ks. Tadeusz brał także udział w plenerach malarskich: w Sandomierzu, Staszowie, Jędrzejowie. Obecnie (od dwunastu lat) jest Proboszczem Parafii w Orchowcu. Warto tu dodać, że Ks. Tadeusz Stasiak pracował w Janowskim Ośrodku Kultury. Znajomi Ks. Tadeusza uczestniczący w wernisażu bardzo miło wspominają jego osobę, zaznaczając, iż jest dobrym, ciepłym i pogodnym człowiekiem.

Należy tu również zauważyć, że ks. Stasiak maluje obrazy, ale także tworzy kopie znanych mistrzów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego.

Na wystawę malarstwa Tatiany Borisowny – Majewskiej i Ks. Tadeusza Stasiaka do Janowskiego Ośrodka Kultury zaprasza pomysłodawca ekspozycji Leszek Waberski – malarz, instruktor ds. plastyki JOK.